Logo Gminy Izbica Kujawska

INFORMACJA ZUS: W czerwcu oszczędności emerytalne na kontach w ZUS wyraźnie wzrosną

 


Bydgoszcz, 1 czerwca 2026 r.

Informacja prasowa

 


W czerwcu oszczędności emerytalne na kontach w ZUS wyraźnie wzrosną

 


Dzięki czerwcowej waloryzacji składek emerytalnych oszczędności zgromadzone na kontach w ZUS wyraźnie wzrosną, co w przyszłości przełoży się na wyższe świadczenia. Stan kont emerytalnych oraz kapitału początkowego zwiększy się o 9,81 proc., natomiast środki zgromadzone na subkontach wzrosną o 10,61 proc.

 


Składki emerytalne zapisane na kontach ubezpieczonych w ZUS podlegają corocznej waloryzacji. 
W tym roku wskaźnik waloryzacji składek wynosi 109,81 proc. Ten sam wskaźnik stosowany jest również do kapitału początkowego osób, które pracowały przed 1999 rokiem – informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

 


Wysokość wskaźnika waloryzacji składek zależy przede wszystkim od inflacji oraz wzrostu przypisu składek emerytalnych w poprzednim roku. Przepisy gwarantują jednak, że wskaźnik waloryzacji 
nie może być ujemny.

 


Dla przykładu, osoba, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł, dzięki waloryzacji zyskała ponad 44,1 tys. zł, a wartość jej środków wzrosła do ponad 494,1 tys. zł. Z kolei przy kapitale wynoszącym 
850 tys. zł stan konta zwiększył się o blisko 83,4 tys. zł, osiągając 933,4 tys. zł.

 


Subkonta z wyższą waloryzacją

Jeszcze wyższy wskaźnik waloryzacji dotyczy subkont, na które trafiają środki przeniesione z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) oraz część składek emerytalnych odprowadzanych od maja 2011 roku. W tym roku wynosi on 110,61 proc. Wysokość wskaźnika waloryzacji subkonta zależy od przeciętnego wzrostu nominalnego PKB w ostatnich pięciu latach poprzedzających termin waloryzacji. Także w tym przypadku przepisy gwarantują, że wskaźnik waloryzacji nie może być ujemny.

 


Zyskują najmłodsi i pracujący dłużej

Dopisywane co roku do konta kwoty mają szczególne znaczenie dla osób, którym do emerytury pozostało jeszcze wiele lat. Każda waloryzacja zwiększa bowiem wartość środków zgromadzonych na koncie, a kolejne podwyżki naliczane są od coraz wyższej kwoty. Dane ZUS potwierdzają prostą zależność: im później przechodzimy na emeryturę, tym wyższe otrzymujemy świadczenie. Im dłużej pracujemy i opłacamy składki, tym większy kapitał emerytalny gromadzimy.

 


Wśród rekordzistów pobierających emerytury w wysokości kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie są osoby z bardzo długim stażem pracy. W województwie kujawsko-pomorskim najwyższa emerytura przekracza 42 tys. zł brutto miesięcznie. Otrzymuje ją kobieta, która zakończyła aktywność zawodową w wieku 81 lat, legitymując się 61-letnim stażem pracy. Z kolei najwyższa emerytura w kraju, wypłacana w województwie śląskim, przekracza 54 tys. zł brutto miesięcznie. Pobiera ją mężczyzna, który przeszedł na emeryturę w wieku 86 lat i przepracował 68 lat.

 


Aktywni 50 plus i nie tylko

Legalna praca i odprowadzanie składek na ubezpieczenie emerytalne w ZUS-ie to inwestycja w przyszłą emeryturę. Warto również na bieżąco śledzić stan swojego konta w ZUS oraz waloryzację zgromadzonych środków. Każdy ubezpieczony może sprawdzić te informacje, logując się do swojego profilu na eZUS (dawniej PUE ZUS), bez wychodzenia z domu. Konto w ZUS-ie jest tak samo ważne jak to w banku, bo zgromadzone na nim środki będą zabezpieczały naszą przyszłość emerytalną.

 


Po przeprowadzeniu czerwcowej waloryzacji ZUS przygotuje dla każdego ubezpieczonego urodzonego po 31 grudnia 1948 r. Informację o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU). Dokument będzie dostępny elektronicznie na profilu eZUS. ZUS nie wysyła już tych informacji w formie papierowej.

 

 

Krystyna Michałek

regionalna rzeczniczka prasowa ZUS

w województwie kujawsko-pomorskim

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności